Te pytania potrafią zepsuć rozmowę o pracę. Sprawdź jak z nich wybrnąć
Oto 7 pytań, które możesz usłyszeć podczas spotkania i wskazówki jak na nie odpowiedzieć.
1. Jakie są twoje zalety?
Nie powinieneś popadać w samozachwyt. Warto pamiętać o kilku cenionych przez pracodawców cechach, które należy wymienić. Jak np. samodzielność i szybkość uczenia się.
2. Jakie są twoje wady?
Warto wskazywać cechy, które nie są kluczowe dla stanowiska, na które aplikujesz. Np. nieśmiałość będzie dużą wadą, jeśli praca polega na codziennym kontakcie z klientem.
3. Gdzie chciałbyś się znaleźć za 5 lat?
W zależności od stanowiska, na które aplikujesz, możesz powiedzieć, że interesuje cię rozwój i chciałbyś kiedyś zająć seniorską bądź menedżerską pozycję.
4. Dlaczego chciałbyś pracować w tej firmie?
Warto prześledzić historię organizacji, poznać orientacyjną liczbę oddziałów oraz państwa, w których działa. Możesz wspomnieć o największych sukcesach firmy. Pracodawca zauważy i z pewnością doceni fakt, że przygotowałeś się do rozmowy.
5. Dlaczego chcesz zrezygnować z obecnej pracy?
Powinieneś wystrzegać się mówienia źle o obecnym pracodawcy. Stawia cię to w złym świetle. Lepiej powiedzieć, że w obecnej pracy nie masz możliwości dalszego rozwoju i odpowiednio to uargumentować.
6. Czym była spowodowana przerwa w zatrudnieniu?
W przypadku, gdy powodem były przyczyny losowe takie jak problemy zdrowotne bądź rodzinne, powinieneś o tym szczere powiedzieć. W innych przypadkach możesz wspomnieć, że bardzo selektywnie wybierasz oferty, na które odpowiadasz, a te nie pojawiają się zbyt często, stąd też dłuższa przerwa w zatrudnieniu.
7. Co możesz zaoferować firmie czego nie mogą inni kandydaci?
Ważnym aspektem jest lojalność. Warto, abyś wspomniał, że zdajesz sobie sprawę, że rozwój pracownika w organizacji to kilkuletni proces i, że chciałbyś związać się z firmą na dłużej.