Kamiński: Prośba KE nie może wstrzymać prac na ustawami sądowymi na poziomie Senatu
"Jedynym organem, który mógł w sposób realny wstrzymać pracę nad ustawami jest Sejm. Ona (prośba Komisji Europejskiej o wstrzymanie się z procedowaniem projektu ustawy, dotyczącej sądów do czasu przeprowadzenia niezbędnych konsultacji - przyp. RMF FM) nie może wstrzymać prac na ustawą na poziomie Senatu" - tak na pytanie o to co wicemarszałkowie i marszałek Senatu zrobią z listem KE w sprawie ustaw sądowych, odpowiedział Michał Kamiński. Dopytywany czy w takim razie senatorowie w tej sprawie mają związane ręce, odpowiedział: "Co do terminu, w jakimś sensie, mamy związane ręce. Ta ustawa mogła być zatrzymana, wstrzymana na poziomie Sejmu, jeżeli ona wyszła z Sejmu to tak naprawdę proces legislacyjny się rozpoczął". Dodał, że jego zdaniem "istnieje potrzeba żebyśmy nie tylko poznali głos niezależnych, niezaangażowanych w polskie polityczne spory ekspertów w obszarze praworządności, ale także, by wszyscy w Polsce z autorytatywnych ust usłyszeli jakie Polsce grożą konsekwencje w przypadku faktycznego wypisywania nas z systemu prawnego Unii Europejskiej".
Kamiński: W Senacie musimy pokazać jasną alternatywę
Mamy 30 dni na to, żeby zająć się ustawą przeprowadzoną w Sejmie - niezależnie jak szybko Sejm nad taką ustawą pracuje - i Senat w Polsce, w przeciwieństwie do innych organów władzy w naszym kraju będzie przestrzegał pilnie zasad konstytucji - tak na pytanie o to, czy na pierwszym styczniowym posiedzeniu Senat zajmie się przegłosowaną przez Sejm nowelizacją ustaw sądowych odpowiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Kamiński.
Wicemarszałek Senatu podkreślił też, że w Sejmie panuje "autorytarny styl parlamentaryzmu". Musimy pokazać jasną - w każdym tego słowa znaczeniu - alternatywę dla tego autorytaryzmu w wyższej izbie parlamentu. Dlatego tam odbędzie się debata, tam zaprosimy także - wiele na to wskazuje - międzynarodowych ekspertów - podkreślił Kamiński.
Dodano:
Piątek, 20 grudnia 2019 (19:08)
Źródło:
RMF FM -