Oto prosty sposób na problemy z pamięcią i koncentracją
Brak odpowiedniej ilości wody obniża sprawność umysłową, co skutkuje spadkiem koncentracji i efektywności w przyswajaniu wiedzy. Nawet lekkie odwodnienie – na poziomie 1-2 procent – może powodować: pogorszenie pamięci krótkotrwałej, zmniejszenie zdolności koncentracji uwagi, utrudnienia w skupianiu się na zadaniach i zwiększenie trudności w ich wykonywaniu nawet o 50 procent, a także zniechęcenie do ukończenia działań wymagających rozwiązania, spadek energii, mniejszą aktywność i motywację do działania.
- To, w jaki sposób będzie funkcjonować nasza zdolność logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym przyjmowaniem odpowiedniej ilości wody. Woda jest nam potrzebna dla prawidłowego przewodzenia impulsów nerwowych; dzieje się to za sprawą działania neuronów rejestrujących ubytki wody, które przekazują te informacje częściom mózgu odpowiedzialnym za samopoczucie i zdolności poznawcze – podkreśla specjalistka w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert kampanii „Woda na Start”, dr inż. Katarzyna Okręglicka.
Skutki nieodpowiedniego nawodnienia można zauważyć bardzo szybko, jednak zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są przyczyny naszego złego samopoczucia. Większość z nas sięga po wodę dopiero wtedy, kiedy pojawia się pragnienie, które jest pierwszym sygnałem, że jesteśmy odwodnieni.