Zbyt gorące kąpiele mogą nam poważnie zaszkodzić!
Kąpiele lub prysznic w wodzie o temperaturze przekraczającej 37 stopni Celsjusza mogą prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Pod wpływem wysokiej temperatury wody łatwo ulega ona bowiem przesuszeniu i podrażnieniu. W efekcie łuszczy się, swędzi, słabiej radzi sobie także ze zwalczaniem infekcji bakteryjnych. Skórę podrażniać mogą także kosmetyki do kąpieli zawierające mydło oraz antyperspiranty zawierające parabeny lub alkohol.
Większość ludzi nie wyobraża sobie codziennej pielęgnacji bez prysznica lub kąpieli. Warto jednak pamiętać o tym, że rytuał ten ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd naszej skóry. Woda powinna być dostatecznie ciepła, aby usunąć kurz, bród i łój, ale nie gorąca. Zbyt gorąca może bowiem naruszyć barierę ochronną skóry, spowodować przesuszenie, swędzenie, a nawet egzemę. Niezależnie od temperatury wody czas prysznica nie powinien być długi, ponieważ kwaśne pH skóry zmienia się pod wpływem obojętnego pH wody, co istotnie narusza prawidłowe jej funkcjonowanie.
– Kąpiel pod prysznicem nie powinna być długa. Lepiej też kąpać się w letniej wodzie, której temperatura wynosi około 37 stopni Celsjusza. Istotne jest również to, by używać odpowiedniego żelu pod prysznic, który będzie miał kwaśne pH, zbliżone do naturalnego pH skóry, oraz będzie ją dodatkowo nawilżał - wyjaśnia Marta Borkowska.
Eksperci odradzają stosowanie mydeł, które zawierają składniki wypłukujące ze skóry cenne tłuszcze zwane hydrolipidami, powodując tym samym jej przesuszenie i łuszczenie. Niektóre składniki sprawiają nawet, że staje się ona bardziej podatna na alergie. Mydła zmieniają ponadto odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy. Znacznie lepiej zdecydować się na żel pod prysznic. Oczyszcza on równie skutecznie jak mydło, ale nie podrażnia i nie wysusza. Niektóre żele zawierają substancje łagodzące podrażnienia, nawilżające i wygładzające skórę.
Dodano:
Poniedziałek, 20 kwietnia 2015 (09:37)
Źródło:
Newseria Lifestyle -
Newseria Lifestyle/informacja prasowa