Przełom w medycynie. Sztuczne narządy to przyszłość?
Rozwój inżynierii biomedycznej może wkrótce zrewolucjonizować medycynę. Już teraz sztuczne narządy służą studentom do licznych badań.
Studenci w ramach praktyk w tokijskim szpitalu przeprowadzają skomplikowaną operację na modelu klatki piersiowej. Na jednym z ekranów widzą podgląd prawdziwego płuca, operowanego przez lekarzy, a na drugim obserwują sztuczny organ, wydrukowany w 3D. – Mając do dyspozycji tego typu model wraz z ekranem, dobrze poznajemy warunki panujące na sali operacyjnej w czasie zabiegu. Dawniej takie ćwiczenia nie były możliwe – mówi student medycyny Naohiro Uouzumi.
Proces produkcyjny sztucznych organów jest dość skomplikowany. – Za podstawę służy nam obraz rezonansu magnetycznego wybranego narządu. Drukujemy jego przestrzenną formę, następnie wypełniamy ją specjalnymi żelami syntetycznymi, opracowanymi na podstawie analizy właściwości organów zwierzęcych. Na koniec lekarze wprowadzają niezbędne poprawki, tak aby sztuczny narząd był pod każdym względem podobny do ludzkiego – tłumaczy Tomohiro Kinoshita, inżynier medyczny w firmie produkującej sztuczne narządy.
Dodano:
Wtorek, 21 kwietnia 2015 (11:57)
Źródło:
AFP -
AFP