"Można zdrowiej": O LECZENIU OTYŁOŚCI. Prof. Bogdański: Nie odchudzajmy się – leczmy otyłość

Choć statystycznie żyjemy dłużej niż nasi rodzice i dziadkowie, a postęp medycyny sprawia, że dożycie 100 lat nikogo już nie dziwi, na drodze do długowieczności stoi epidemia otyłości, na którą do 2035 roku ma chorować już co trzeci z nas. Im więcej otyłościolat – czyli lat, które żyjemy z nadmiarową wagą – tym większe ryzyko poważnych chorób metabolicznych, chorób serca, nowotworów.

- U osób z otyłością cukrzyca typu 2, bezdech senny i nadciśnienie są praktycznie pewnie. Osoby chorujące na otyłość prędzej czy później ustawią się w długiej kolejce do lekarzy licznych specjalizacji, a oni będą latami leczyć ich z tego, co tak naprawdę jest tylko powikłaniem otyłości. Gdyby nie otyłość, wielu chorób praktycznie by nie było – przekonuje specjalista leczenia otyłości prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, lekarz chorób wewnętrznych i hipertensjolog, lipidolog, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Jak działa farmakoterapia? Czy powinna być refundowana? Czy każdy może ją stosować? I czy już niebawem choroba otyłościowa przejdzie do historii? Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania kolejnego odcinka podcastu "Można zdrowiej".
Dodano: Poniedziałek, 26 maja (11:45)
Źródło: interia INTERIA.PL
Podziel się