Co roku grypa powoduje ciężkie powikłania

Złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, mięśni i gardła – takie objawy niekoniecznie muszą oznaczać przeziębienie. To może być sygnał, że nasz organizm zaatakował wirus grypy, który nieleczony może doprowadzić do ciężkich powikłań. Jesień na kontynencie europejskim to początek sezonu zachorowań na grypę.

- Musimy pamiętać o tym, że co roku tysiące osób choruje, dotyczy to całej populacji. Najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, osoby, które mają choroby przewlekłe. Takie osoby powinny być zaszczepione przeciw grypie, gdyż w ich przypadku powikłania mogą być dramatyczne – mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

W ramach ograniczania szerzenia się grypy, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników urzędu. W ramach wspólnej akcji ze szczepień skorzystało blisko 100 osób – obok Głównego Inspektora Sanitarnego, Marka Posobkiewicza, jego zastępców oraz pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeciw grypie zaszczepili się także członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej na czele z prof. Andrzejem Wojtczakiem. Według aktualnych międzynarodowych zaleceń przeciw grypie szczepić powinny się wszystkie osoby chętne, choć co sezonowe szczepienie zalecane jest szczególnie osobom z grup ryzyka np. chorym przewlekle, kobietom w ciąży, dzieciom czy osobom starszym. W roku 2016 Główny Inspektor Sanitarny rozszerzył zalecenia odnośnie grup osób, które powinny szczepić się przeciw grypie o pracowników służb publicznych, ponieważ pełnią oni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, stąd tak istotne jest, aby zawsze byli w gotowości do działania.
Dodano: Czwartek, 29 września 2016 (12:16)
Źródło: newsrm.tv newsrm.tv
Podziel się